Lubin

Zamek w Lubinie, gmina Lubin

fot. grudzień 1997

Murowany zamek wybudował prawdopodobnie książę Konrad II Żagański zwany Garbatym na miejscu drewnianego grodu kasztelańskiego. Było to w okolicach 1312 roku. W latach 30. XIV wieku rezydował na nim książę legnicki Bolesław III Rozrzutny. W latach 1349-59 na zamku mieszkał jego syn - Ludwik I i to on rozbudował warownie łącząc również mury miejskie z zamkowymi. Niestety przeniósł swą główną siedzibę do Brzegu, co wstrzymało nieco rozkwit zamku lubińskiego.

Zamek przetrwał do 1641 kiedy to w czasie wojny trzydziestoletniej podczas oblężenia przez wojska szwedzkie pod dowództwem gen. Stallhannsa został doszczętnie zniszczony. W XIX wieku na jego miejscu wzniesiono budynek starostwa powiatowego. Do dziś przetrwały tylko mury zewnętrzne oraz kaplica.

Prace archeologiczne w latach 70. XX wieku potwierdziły istnienie wolno stojącej kamiennej wieży obronnej o wymiarach 12 na 14 metrów. Od strony południowo-wschodniej teren zamkowy zajmowany był przez rezydencję książęcą. W południowo-zachodniej części terenu znajdowała się (i znajduje się tu nadal) kaplica zamkowa. Zdobiący ją tympanon z 1349 roku przedstawia Chrystusa Boleściwego, św. Jadwigę i parę fundatorów z modelem kaplicy. trzy metry na północ od kaplicy stała osłaniająca mur i wjazd wieża bramna z broną i mostem zwodzonym istniejąca jeszcze w 1841 roku.

Na terenach zamkowych mieści się obecnie: Ośrodek Kultury "Wzgórze Zamkowe".