Zamek w Szydłowie, gmina Szydłów

fot. lipiec 2010

 

fot. lipiec 1997

rycina z XIX wieku

Zamek wzniesiono w XIV wieku za czasów Kazimierza Wielkiego i Ludwika Węgierskiego. Zbudowano go w miejscu istniejącego dworu książęcego. Główny budynek zamku w SW narożniku murów przylega do murów miejskich czołową zachodnią ścianą. We wschodniej partii murów usytuowany jest budynek bramy wjazdowej. W zachodniej części dziedzińca zamkowego znajduje się Skarbczyk - budynek przerobiony prawdopodobnie w XVI w. z dawnej baszty.
Główny budynek zamkowy zbudowano w stylu gotyckim z elementami wczesnorenesansowymi. Był to dwukondygnacyjny budynek na rzucie prostokąta z kwadratowym ryzalitem od południa w którym mieściła się kaplica zamkowa. Wewnątrz znajdowały się pomieszczenia na dwóch kondygnacjach o drewnianych stropach. Górną kondygnację od strony murów nazwano Salą Rycerską.

Jak podaje opis z 1533 r. obok zamku znajdował się sad, trzy sadzawki i łąka. Była tu także gorzelnia i łaźnia miejska. W głównej części zamku mieściła się sala z czterema oszklonymi oknami, dwa stoły i ławy kamienne oraz kominek. Stąd prowadziło wejście do pokoi starosty, notariusza i innych służebnych. Przy zamku znajdowały się dwie stajnie z których jedna mogła pomieścić do 30 koni, druga do 14. W kuchni obok domu znajdowały się pomieszczenia dla służby kuchennej. Istniał także spichlerz.
Za panowania Zygmunta III odnowiony i przyozdobiony zamek służył na czas pobytu monarchy w Szydłowie jako mieszkanie królewskie
W 1723 r. zamek odbudował po poprzednich zniszczeniach Józef Załuski, o czym dowiadujemy się z tablicy umieszczonej na budynku Bramy Zamkowej. Ostatecznemu zniszczeniu zamek uległ podczas przemarszu wojsk napoleońskich. W XIX w. zamek przebudowano na stajnię i wozownię w związku z czym usunięto dwa portale o gotyckim profilowaniu. Trzy takie same portale przetrwały do dziś.
W 1946 r. zrekonstruowano górne fragmenty i zabezpieczono budowlę nadając całości charakter trwałej ruiny. (www.szydlow.pl)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież