fot. sierpień 1995

  • smolenice1

Zamek wybudowano na miejscu byłego grodu z XIV wieku, który służył do ochrony przygranicznych  przesmyków w Małych Karpatach i tzw. Czeskiej Drogi. Od 1777 roku był majątkiem dynastii Pálfy, która w drugiej połowie XIX wieku przebudowała go w stylu neoromańskim.

Zamek w Smolenicach posiada potężną wieżę z tarasem obserwacyjnym. Strome dachy, wieże, fortyfikacje dziedzińca i zieleń dotwarzają oryginalny czar bajkowych wyobrażeń.

Aktualnie zamek jest siedzibą Słowackiej Akademii Nauk - Centrum Kongresowego Słowackiej Akademii Nauk, a podczas całego roku odbywa się w nim mnóstwo konferencji naukowych  i sympozjów. W jego wnętrzu i na zewnątrz lubią sobie robić zdjęcia ślubne młode pary, w lipicu i sierpniu zamek udostępniony jest dla zwiedzających między godziną 10:00 a 18:00. Romantyczny wygląd zamku podkreśla otaczający go park, który na końcu przechodzi w gęsty las. Należy do najbardziej znaczących budowli na Słowacji, zbudowanych według wzoru zamków środkowej Francji. (www.slovakia.travel)

więcej: www.kcsmolenice.sav.sk

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież