Zamek Krásna Hôrka, Słowacja

fot. lipiec 1994

  • horka1
  • horka2
  • horka3
  • horka4

Krásna Hôrka (węg. Krasznahorka) – gotycki zamek na Słowacji, górujący nad miejscowością Krásnohorské Podhradie, w pobliżu Rożnawy. Po raz pierwszy wzmiankowany w 1333 roku. Krásna Hôrka jest narodowym pomnikiem kultury.

Zamek zbudował ród Mariássych ok. 1320 roku. Pełnił funkcję ochronną na szlaku handlowym wiodącego z północy. Pierwsza pisemna wzmianka o Krásnej Hôrce pochodzi z 1333 roku. W XVI wieku pełnił rolę warowni na pograniczu tureckim. Przebudowywany był w stylu renesansowym i barokowym. Na początku XX wieku umieszczono w nim muzeum. W 1945 roku zamek został skonfiskowany przez władze Czechosłowacji. W 1961 roku zamek podniesiono do rangi słowackiego zabytku kultury narodowej i po wielu pracach renowacyjnych udostępniono zwiedzającym. Zamek przechodził kolejne remonty i został ponownie otwarty dla turystów w kwietniu 2011 roku.

10 marca 2012 roku zamek częściowo spłonął. Początkowo podawano, iż przyczyną było nielegalne wypalanie traw w pobliżu zamku. Później pojawiła się informacja, że trawa zajęła się w momencie, kiedy dwóch nieletnich chłopców usiłowało zapalić papierosy. Ponieważ chłopcy byli Romami, pożar wywołał też napięcia narodowościowe w okolicy. Całkowitemu zniszczeniu uległ dach, jak również część eksponatów i zabytkowych średniowiecznych komnat oraz dzwonnica wraz z trzema dzwonami. Według komunikatów uratowano jednak 85%-90% zabytków z gotyckiej części zamku. (www.wikipedia.org)

 fot. marzec 2012

  • horka5

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież