Kost

fot. lipiec 2011

Zamek Kost (Kość) jest bardzo dobrze zachowanym zamkiem z okresu gotyku w Czechach. Pochodzenie zamku sięga XIII wieku, kiedy to był własnością Beneša z Wartemberka. W 1456 właścicielem zamków Kost i Trosky stał się Jan Zajíc z Hazmberku. Wziął on udział w buncie przeciwko królowi Jerzemu z Podiebradów W 1490 jego syn sprzedał Kost i Trosky Najwyższemu Kanclerzowi Królestwa Czeskiego - Schellenberkovi. Zadłużony zamek kupił w 1542 roku Jan Biberstein. Dostawił on skrzydło renesansowe z dużą kuchnią wzdłuż ścieżki, prowadzącej do zamku. Jan Biberstein był bezdzietny. Kost odziedziczyła jego siostrzenica wraz z mężem Kryštofem Popelem z Lobkovic. Za ich czasów pobudowano na zamku browar, pałac (od nazwiska zwany pałacem Lobkoviców) oraz kilka innych budynków gospodarczych, które po wzmocnieniu zostały połączone z zamkiem.
Kolejnym właścicielem był Albrecht von Wallenstein, który kupił Kost. Plany rozbudowy zamku przerwała jego śmierć. Zamek stał się własnością rodu Černínů. W tym czasie został zniszczony, a pokoje były używane jako spichlerze. Zamek sprzedano Kazimierzowi Netolickému z Eisenberku.Był on człowiekiem niskiego pochodzenia, ale dzięki swej postawie dochrapał się tytułu barona i stał się ważną postacią na czeskim dworze królewskim. Jego bezdzietny syn postanowił przekazać swe włości po linii żeńskiej rodu. Tak postępowano też później z powodu braku męskich potomków, lecz każda z dziedziczek dodawała sobie do swego nazwisko Netolický. W 1879 r.Kost odziedziczył po swej matce Włoch Flamino dal Borgo i przybrał również wraz z hrabiowskim tytułem nazwisko Netolický. Flamino dal Borgo nauczył się czeskiego i często objeżdżał swe czeskie włości kontrolując je zarazem. Ostatnią właścicielką prywatną zamku przed II wojną światową była Anna Maria dal Borgo Netolický, wnuczka Flamino. W 1948 roku zamek został przejęty przez państwo czechosłowackie. W tym czasie zamek nie był zamieszkany. W okresie komunizmu, zamek został przekształcony w muzeum gotyckiej i renesansowej sztuki. W tym czasie Anna Maria dal Borgo Netolický mieszkała wraz z mężem, czeskim emigrantem, Norbertem Kinskym we Włoszech. Wspólnie wychowali dwóch synów: Jana i Pia.
Po aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji w 1992 roku, Kost i tereny przyległe zwrócono Janowi Kinsky'emu dal Borgo, którego zainteresowanie bronią palną stało się impulsem do stworzenia wystawy broni w muzeum zamkowym.

Pomimo licznych przeróbek, zachowała się pierwotna sylwetka zamku, w której dominuje prostokątna "Biała" wieża oraz mniejsza, okrągła wieża "Lidomorka". Latem pod zamkiem odbywają się turnieje rycerskie. Trzeba za taki pokaz uiścić godziwą opłatę, ale naprawdę warto wydać kilka koron na ten godzinny spektakl. Pod zamkiem można zjeść starodawne "frytki" - smażone w tłuszczu spirale ziemniaczane. W dni świąteczne niestety chętnych do zwiedzania zamku jest więcej.

więcej: www.kinskycastles.com