Vranov-Panteon

fot. czerwiec 2011

Zamek został zbudowany jako ostatni w okolicy na początku XV wieku na stromej skale, wznoszącej się wysoko nad Izerą. Spełniał wszystkie wymogi obronne, albowiem przy jego budowie wykorzystano formacje piaskowcowych skalisk opadających ze wszystkich czterech stron prawie pionowo do doliny Izery. Na podstawie wycięć i rowków w ścianach skalnych można sądzić, iż budynki mieszkalne na Vranovie były głównie drewniane, dlatego też zachowały się tylko podziemia wyciosane w skale. Do grodu wchodzono kolejno przez dwie umocnione bramy. Na najwyższym skalisku stała drewniana wieża zamkowa, która była dominantą całego obiektu.

Vranov przechodził w swojej historii okresami rozkwitu i upadku, dopiero w 1802 roku maloskalski majątek, do którego należał Vranov, nabył przedsiębiorca Franciszek Zachariáš Rtimisch. Na jego polecenie przebudowano dostęp do grodu, a wysoko nad Izerą zbudował wieżę widokową. W pomieszczeniach grodu i w jego najbliższej okolicy Rtimisch umieścił liczne nagrobki, pomniki, napisy, urny kamienne i daty przypominające legendarne i historyczne postacie oraz wydarzenia, pisarzy, artystów, poetów. W jednej z sal były wspomniane nazwiska i wydarzenia z walk przeciwko Napoleonowi, gdzie indziej zwiedzający natknął się na mityczne nazwiska czeskich dziejów. Swoje miejsce tu mają także Shakespeare, Goethe, Cervantes oraz wiele innych. Przyległości grodu, przebudowane w tym nowym stylu zaczęto nazywać Panteonem. Następcy Rtimischa nie przejawiali takiego zainteresowania Vranovem, tym samym wiele z tego, co tworzyło dawny Panteon, uległo zniszczeniu. Pozostał wszak zachwycający pejzaż Małej Skały i przepływającej Izery. (za www.czeski-raj.info)

Do ruin można dość pieszo z miejscowości Mała Skała, ale o godne polecenia jest przejście po Grzebieniu Vranovskim z zamku Frydstejn. Po drodze można pochodzić po drabinkach zamontowanych na skałach. Miłe przeżycie :)

więcej: www.vranov-pantheon.org