Morsko

gmina Włodowice

fot. lipiec 2008

fot. sierpień 1994

Strażnica obronna w Morsku nazywana Bąkowcem datowana jest na XIV wiek. Zbudowali ja najprawdopodobniej przedstawiciele rodziny Włodków - właściciele do wieku XVI. Następnie Morsko przejęli Zborowscy a po nich Brzescy i Giebułtowscy. W XVII wieku zamek został opuszczony. W latach 1929-33 architekt Witold Czeczott wzniósł nowy dom mieszkalny po stronie południowej wzgórza zamkowego. Na podstawie istniejących murów można ustalić, że zamek został założony na planie nieregularnego wieloboku i miał powierzchnię około 500 m2, składał się z części mieszkalnej i obronnej. Do zamku można było się dostać tylko pieszo z przedzamcza położonego poniżej od strony zachodniej, które było otoczone wałami łączącymi pojedyncze skałki.

Jedna z legend o zamku Bąkowiec mówi, że zamek został zbudowany przez bogatego pana, który przechowywał tutaj swoje ogromne skarby. Pan ten ze swoją drużyną wyruszył na wyprawę wojenną, z której nie powrócił już nigdy do swoich włości. Bogactwo po nim podono do dziś spoczywa na terenie zamku.

Z miejscem tym związana jest także romantyczna ale i tragiczna historia. Pan Morska miał córkę niezwykłej urody, w której zakochał się ubogi młodzieniec. Ona odwzajemniła uczucie. Ojciec mający wobec córki inne zamiary uwięził ją w lochu i zamorzył głodem. Rozżalony kochanek postanowił pomścić ukochaną. Siał po okolicy strach i śmierć, atakując z założoną przez siebie bandą wszystko co się ruszało. za siedzibę grupa obrała sobie skałę Okiennik Wielki. Został ukarany przez siły nadprzyrodzone, jak to bywa w legendach, które to spowodowały zniszczenie zamku, nie wiedzieć czemu :), w Morsku. Młody rozbójnik, którego gryzło sumienie a zemsta wymknęła się spod kontroli, postanowił połączyć się z ukochaną popełniając samobójstwo. Od tej pory, w czasie burzy, w ruinach zamku pojawia się olbrzymia postać, podobna do poczwary, pełznąca po resztkach muru.

więcej: www.morsko.com.pl/zamek