Otmęt (Krapkowice)

Zamek w Otmęcie, dzielnica Krapkowic

Pozostałości zamku rycerskiego nad Odrą. Zamek został przebudowany w XVIII wieku Pozostaje w ruinie od połowy XIX wieku. Zachowana do dziś wieża zamku w 1723 roku przyłączona została do pobliskiego kościoła. Do naszych czasów zachowały się jedynie niewielkie fragmenty pomieszczeń mieszkalnych, ruiny baszty południowo - wschodniej oraz mur obwodowy z półkolistą basteją w południowo – zachodnim narożniku.

fot. lipiec 1999

Zamek otmęcki powstał prawdopodobnie już w XII wieku. Wówczas był  własnością rodziny Szeliga. Od 1316 roku aż do początków XVI wieku Otmęt był siedzibą rodu Strzelów. Był to górnośląski ród, znany i w Polsce jako Strzałowie herbu Kotwicz. W 1514 roku Otmęt nabył Łukasz Buchta z Buchtitz herbu Odrowąż. Buchtowie pochodzili z okolic Strzelina na Dolnym Śląsku. Około 1515 roku nowy właściciel przebudował stary, średniowieczny zamek na renesansową rezydencję szlachecką. Po śmierci Łukasza Buchty w 1532 roku Otmęt odziedziczył najstarszy z jego synów - Joachim mający przydomek "Bilicki". Otmęt w rękach Buchtów znajdował się do początku XVII wieku. Judyta von Czettritz, wdowa po ostatnim Jerzym Buchcie, wyszła ponownie za mąż za Jana Moryca von Roedern z Krapkowic i w 1632 roku sprzedała Otmęt. W czasach późniejszych Otmęt był własnością wielu śląskich rodów  - w II połowie XVII wieku przez blisko 50 lat był własnością rodu Larischów, później hr. von Pueckler, von Thun, Martini i in. W 1723 roku parafia w Otmęcie zakupiła wschodnią wieżę zamku, by ją połączyć z pobliskim kościołem. Już od II połowy XIX wieku zamek w Otmęcie znajduje się w ruinie. Przyczyniły się do tego częste zmiany właścicieli. W 1929 roku ostatni właściciel Otmętu hrabia von Sponnek sprzedał swoje dobra ziemskie czeskiemu  przemysłowcowi  Tomaszowi Bacie.

Tekst ze strony www.krapkowice.pl

Poniżej kilka starych widoków zamku. 1763 zamek i kościół WNMP na rys. Friedricha Bernharda Wernhera, widoki a z lat międzywojennych i sześćdziesiątych XX wieku.

W Krapkowicach około trzech kilometrów od ruin znajduje się renesansowy pałac zwany zamkiem, w którym znajduje się szkoła. Więcej: http://www.zamek.krapkowice.pl/