Książ Wielki

Pałac Mirów w Książu Wielkim, gmina Książ Wielki

fot. jakiś czas temu, na pewno w latach 90. XX wieku :)

Pałac został wzniesiony w latach 1585 - 1595 przez biskupa krakowskiego, podkanclerzego koronnego, sekretarza wielkiego koronnego - Piotra Myszkowskiego. Projekt w stylu renesansowym sporządził architekt i zarazem rzeźbiarz włoski Santi Gucci, nadworny artysta Zygmunta II Augusta, Anny Jagiellonki i Stefana Batorego. Położony jest na wyniosłym Wzgórzu Mirowskim, oddalonym kilkaset metrów na wschód od Książa. Od zachodu (z tyłu pałacu) na zboczu znajduje się ogród, w którym zachowane zostało pierwotne założenie z końca wieku XVI z parterami, tarasami i szpalerami. U stóp wzgórza zamkowego znajdują się stawy. Po bokach dziedzińca, przed frontem pałacu, umiejscowione są dwa symetryczne pawilony: kaplica i dawna biblioteka, połączone z murem otaczającym pałac od zachodu, południa i północy. Mur posiada strzelnice. Sam pałac jest murowany, dwupiętrowy, podpiwniczony. Na zewnątrz, między piętrami widoczne są gzymsy, u góry natomiast gzyms koronujący z liściastych konsol. Pod gzymsami okien pierwszego piętra znajdują się kartusze z herbem Myszkowskich - Jastrzębiec. Pałac posiada dwa kamienne, renesansowe portale.

Jastrzębiec - herb Myszkowskich Starykoń - herb Wielopolskich
herb_Myszkowskich_Jastrzebiec herb_Wielopolskich_Starykon

 

W roku 1727 pałac przejął Franciszek Wielopolski. Pałac był dwukrotnie poddany przebudowie. W XVIII wieku dokonano pierwszej, po której pałac został podwyższony o trzecie piętro, nadbudowane nad środkowym ryzalitem. Projektodawcą był Józef Lebroni. Kolejnej przebudowy dokonano w połowie wieku XIX według projektu niemieckiego architekta - Fryderyka Augusta Stühlera. Wówczas to pałac uzyskał obecny wygląd. Warto nadmienić, że w planie przebudowy przewidywano znacznie większe zmiany, zaniechano jednak części z nich ze względu tak na problemy finansowe, jak tez przeniesienie siedziby rodu Wielopolskich do Chrobrza. Jak wyglądał przed poszczególnymi przebudowami pokazują poniższe wizualizacje:

Od 1945 roku w pałacu mieści się szkoła. Obecnie jest to Zespół Szkół im. Wincentego Witosa. Źródło: www.zsppksiaz.republika.pl