fot. lipiec 2004

  • omis1
  • omis2

Twierdza Mirabela lub Peovica jest jednym z ciekawszych zabytków miejscowości Omiš. Wybudowano ją w stylu romańskim w XIII wieku. W średniowieczu, kiedy Dalmacja pozostawała pod panowaniem Wenecji, Omiš był siedzibą piratów. Wykorzystywali oni twierdzę do kontrolowania całego przejścia morskiego. Gdy Wenecjanie wysyłali karną ekspedycję, piraci uciekali w głąb rzeki. Mogli bezkarnie łupić weneckie statki i plądrować weneckie włości w Dalmacji. Piraci nie ponosili większej kary do czasu, aż zaczęli napadać na statki, które przewoziły krzyżowców do Palestyny. Papież Honoriusz III zdecydował się zorganizować wyprawę przeciwko mieszkańcom Omiša, która doprowadziła do ich upadku. Ostatecznie Omiš został podporządkowany Wenecji.
Z twierdzą związana jest pewna legenda. W 1537 roku podczas ataku Turków, obrońcy Omišu zdezorientowali napastników krzykami i strzałami. Turcy przecenili znacznie liczbę obrońców i uciekli. Dzięki dobrze wybranej pozycji, dźwięki wydobywane na wieży są potęgowane przez echo. Uniemożliwia to zlokalizowanie źródła dźwięku.
Twierdzę warto odwiedzić z jeszcze jednego powodu. Roztacza się stamtąd przepiękny widok na miasto, rzekę Cetinę i wyspę Brač.
W pobliżu znajduje się jeszcze druga warownia Starigrad, która również była wykorzystywana przez piratów. Usytuowana jest wysoko na występie skalnym. Dobrze widać ją z plaży. Twierdza sprawia wrażenie niedostępnej, ale można do niej dotrzeć z miasta. Przejście pod górę zajmuje około 20 minut.
Sam Omiš jest bardzo popularnym ośrodkiem turystycznym. W lipcu odbywa się tu Festiwal Klap Dalmatyńskich oraz Wieczory Pirackie.
Omiš położony jest w o odległości około 20 km od Splitu. Najbliżej usytowane lotnisko znajduje się w okolicach Splitu, w miejscowości Kaštela. Do Splitu i Trogiru można dojechać komunikacją publiczną. Linia 37 kursuje między Splitem a Trogirem, zaś 38 między lotniskiem a Splitem, przez miejscowość Kaštel Stari.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież